A pszichoszociális kockázatok jogi szabályozása
Az EU több országához hasonlóan, törvényi előírások vonatkoznak a munkahelyi pszichoszociális kockázatok felmérésére, megelőzésére és kezelésére Magyarországon is.
A törvényi rendelkezés szerint pszichoszociális kockázatnak minősül a munkavállalót a munkahelyén érő azon hatások (konfliktusok, foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága, munkaszervezés, munkarend stb.) összessége, amelyek befolyásolják az e hatásokra adott válaszreakcióit, illetőleg ezzel összefüggésben stressz, munkabaleset, lelki eredetű szervi (pszichoszomatikus) megbetegedés következhet be.
Az 1993. évi XCIII. Törvény a Munkavédelemről előírja a
• kockázatértékelést
• kockázat esetén annak csökkentését
• ill. a pszichoszociális kóroki tényezők hatásainak, a munkahelyi stressz megelőzésének munkavédelmi felügyelet általi ellenőrzését:
A 2011. évi CXCI törvény 175. § (1) bekezdése módosította a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 54. § (3) bekezdését a kockázatértékeléssel kapcsolatban. A módosításban foglaltak szerint a munkáltató a pszichoszociális kockázatértékelést, valamint a kockázatokat megelőző intézkedések meghatározását – eltérő jogszabályozási rendelkezés hiányában – a tevékenység megkezdése előtt, valamint azt követően indokolt esetben, de maximum három évente köteles elvégezni.
A módosítás értelmében a munkáltató a kockázatértékelést és a megelőző intézkedések meghatározását eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában – a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább három évente köteles elvégezni.